Günümüzün öne çıkan sorunlarından biri mevsimine uygun sebze ve meyve tüketmemek. Elbette bu durum bir sorun ve problem gibi ön planda değil. Özellikle gelişen konvansiyonel tarım yöntemi ve seracılık etkisi ile her mevsim aynı gıda ürünlerini tezgahta görmek mümkün. Bu da insanların mevsimsel etkilere dikkat etmeden beslenme alışkanlığı kazanmasında etkili oldu. Önceden hangi meyve hangi mevsime ait cevaplamak çok kolaydı. Şimdiyse hangi sebze ve meyve hangi mevsimin ürünü sorusuna cevap verilmesi oldukça zor. Ancak yine de dengeli ve sağlıklı beslenme konusunda bilinçli kişiler var ve bunların mevsim özelinde meyve ve sebze tüketimi konusunda tutucu olduklarını söylemek mümkün. Beslenme alışkanlığını mevsim etkilerine göre düzenlemenin sağladığı faydalarsa şöyle…

Kimyasallara maruz kalınmaz.

Seracılık ve benzeri yöntemle yaz ve kış dönemine ait meyve sebze ürünleri her mevsim tüketilebilir halde. Bunun getirdiği en büyük sakınca tarım ilaçları. Çünkü bir ürünü kendi özelliklerine uygun olmayan bir ortamda elde etmek oldukça güç, hatta imkansız. Ancak birtakım ilaçlarla ve tarım yöntemleri ile bunu başarmak mümkün. Kullanılan tarım ilaçları ile meyve sebzenin yapısında da bozulma meydana gelir. Asıl besleyici değerlerini kaybeder ve kimyasallar nedeniyle zararlı bir besine dönüşme ihtimali artar. 

İlginizi çekebilir; Neden Yerli Üreticiyi Tercih Etmeliyiz?

Hormon gibi zararlı katkılar nedeniyle sağlığınız bozulmaz. 

İnsan sağlığı üzerinde beslenmenin önemi çok fazla. Doğru gıda ürünlerine erişememiş olmanın ileriye dönük kronik hastalıklara yakalanma riskini arttırdığı bir gerçek. Özellikle mevsimine uygun sebze ve meyve üretiminin artık geri plana atılmış olması riskleri daha da artırıyor. Meyve sebzelerin olgunlaşmasını sağlayıcı ilaçlar tehlikenin sadece bir boyutu. Özellikle meyve sebzelerin olgunlaşmasında kilit öneme sahip hormonlar doğal olmayan bir müdahale aracı. Hormonların hemen hepsi meyve sebzelere tutunur. Bu da tüketmeniz halinde sağlığınızın riske girmesi anlamına gelir. 

Mevsiminde üretilen meyve sebzenin besin değerleri ve besleyici özellikleri daha fazladır. 

Mevsiminde yetişen meyve sebze, doğal olgunlaşma koşulları içerisinde rengini, tadını ve kıvamını alır. Dışarıdan hiçbir doğal olmayan müdahale gerçekleşmez. Bu da, daha sağlıklı bir gıdaların sofranıza ulaşması anlamına gelir. Sebze ve meyvelerin besleyici değerleri korunur. Tadı ve kokusu, daha tatmin edici kaliteye sahip olur. Bu özelliklerin bulunduğu meyve sebzeler için en doğru seçim organik tarım yöntemlerine uygun mahsullerdir. Çünkü organik tarım yapılan bölgelerin haricindeki tüm yetiştirici ve çiftçiler, seracılık ve ilaçlama ile ürün yetiştirir. 

Mevsimsel olarak ihtiyaç duyulan vitamin ve mineraller alınır. 

Yazın veya kışın aynı mineral ve vitamin değerlerine ihtiyaç duyulmaz. Mesela, C vitaminine en çok kışın ihtiyaç duyulur. Enfeksiyonlara karşı vücudu dirençli hale getirmenin en iyi yolu C vitamini almak. Bu da mandalina ve portakal gibi meyvelerle sağlanır. Ancak yazın fazla C vitamini alımın bir faydası olmaz. Vücuttan dışarı atılır. Ayrıca domates de yazın tüketilmesi tavsiye edilen bir meyvedir. Çünkü kanı sulandırır. Yazın çok daha fazla hareket halinde olunduğu için dolaşım sistemini destekler. Kışınsa hareketlilik azdır ve kanın sulandırıcı domates tüketimine ihtiyaç söz konusu değildir. Ancak ekolojik tarımdaki bozulma nedeniyle sebze ve meyvelerin mevsimsel koşullara göre sağladıkları faydalar birbirine karışmış durumda. 

Çevreyi koruyucu tarım desteklenmiş olur. 

Ekolojik dengenin daha fazla bozulmasını önlemek için çok yönlü tedbirlerin alınması gerekir. Yine de her bireyin kendi üzerine düşeni yapma konusunda istekli olması da oldukça değerli. Böylece organik tasarıma katkı sunma konusunda azimkar üreticilerin emekleri takdir edilmiş olur. Ayrıca organik tasarımın desteklenmesi, seracılık nedeniyle doğaya salınan zararlı gazların azalması demek. 

Sonuç olarak sevdiklerinizin sağlığını korumak için mevsimsel gıdalara önem vermelisiniz. Kışın daha fazla portakal, yazınsa daha fazla muz veya çilek. Organik tarım sayesinde taze, lezzetli ve mevsiminde üretilen sebze ve meyveleri güvenerek tüketin. Sevdiklerinizi koruyun….